„Ohvrimängu mängimine”, autor: teoloogiadoktor Rene A. Bastarache

 

Ohvrimängu mängib inimene. kes ei võta 100% vastutust oma elu eest. Ohver lubab endale kolme peamist tegevust: süüdistamine, õigustamine, ja kaebamine. Ohvrimängu mängimine on vabandus, miks me ei pea midagi saavutama. See võtab üksikisikult vastutuse ja ka läbikukkumisega kaasneva pinge.

Süüdistamine

Ohvrimängu mängivad inimesed on tuntud selle poolest, et nad süüdistavad oma probleemides ja ebaõnnestumistes teisi. Selle asemel, et ise vastutust võtta, otsivad nad süüdlast. Nad ütlevad, et põhjus, miks nad on just sellised, on nende abikaasa, pere, vanemate, usutunnistuse, ühiskonna, tööandja või isegi valitsuse eksimus. Nemad ise on kas ohvrid või ohvrikstegija sihtmärgid.

Õigustamine

Õigustamiskalduvusega inimesed ütlevad asju nagu „Mulle ei ole tähtis olla terve.” Kui tervis ei oleks neile tähtis, ei püüaks nad seda saavutada. Nad ei taha end vaevata kohustusega teha sporti, süüa tervislikult või tervise nimel pingutada ja neil on kergem oma tegevusetust õigustada, eitades oma soovi olla terve.

Veel üks õigustus: „Tegelikult ma ei vajagi raha.” See on klassikaline vabandus neile, kes ei leia tööd või ei soovi mingil muul põhjusel töötada.” See on selle õigustamine, mida nad kätte ei saa. Pea oma mõtete ja kujutlusvõime rakendamisel meeles põhireeglit: sa tõmbad ligi seda, millel sa hoiad oma mõtted, fookuse ja tähelepanu. Kui sa keskendud raha mittevajamisele, on tulemuseks täpselt see, et sa ei saa raha.

Kaeblemine

Pidevalt kaeblevad inimesed kalduvad arvama, et neil on raske elu. Neil on suhtumine „häda mulle”. Nad tõmbavad ligi veel enam seda, mille üle nad kaebavad. Negatiivne, kaeblev energia on väga nakkav ja need, kes seda tegevust tihti harrastavad, otsivad tihti teiste kaeblejate seltskonda. Tegelikult tundub, et kaeblejad naudivad üksteise kuulamist ja ootavad õhinaga oma kõnelemisjärjekorda, et kaevata negatiivsete asjade üle oma elus.

Ohvrid naudivad tähelepanu saamist, kuna nad ajavad tähelepanu saamise segi armastusega. Tihti nad tõlgendavad armastust ekslikult millegina, mida teised saavad nende heaks teha või neile anda. Nad tunnevad, et ainuke võimalus väärida armastust on läbi selle „ostmise”.

Tegelikkus

Kõrvaldades oma sõnavarast vabandused ja võttes vastutuse oma tegevuse eest avastad sa, et saad kontrolli oma elu üle jälle enda kätte võtta. Võid oma kõnepruuki muuta, olles oma tegudes ja kõnes otsekohene. Kui ütled ja teed seda, mida sa tegelikult mõtled, puudub põhjus vabandusi otsida.

http://www.netplaces.com/self-hypnosis/roadblocks-to-permanent-change/playing-the-victim-game.htm