Dennis Lewis teadlikust hingamisest ja hingamisteadlikkusest

Teadlik hingamine: hingamisteadlikkuse eksperiment

Katkendid Dennis Lewise raamatust “Free Your Breath, Free your Life” (eesti keeles: Vabasta oma hingamine, vabasta oma elu).

Dennis Lewise raamatTeadlik hingamine, mida tuntakse ka hingamisteadlikkuse nime all, pakub meile intiimse sissevaate iseendasse. Hingamisteadlikkust praktiseeritakse maailma suurtes spirituaalsetes traditsioonides – sh taoismis, hinduismis, budismis, islamis ja kristluses – osana üleüldisest spirituaalse arengu ja ärkamise tööst. Samuti praktiseeritakse seda paljudes meditatiivsetes, somaatilites ja terapeutilistes süsteemides tervise, eneseavastamise ja enesemuutmise eesmärgil. Püüd kogeda siin ja praegu, et oleme hingavad olendid eksistentsi suures müsteeriumis on üks suurimaid jõupingutusi, mida saame teha omaenda füüsilise, emotsionaalse ja spirituaalse heaolu nimel.

Kuna enamik meist on täielikus teadmatuses oma hingamisest, peaks teadlik hingamine olema esimene samm mis tahes isekavandatud hingamistöö programmis. Õppides teadvustama oma hingamist, õppides oma väljahingamise ja sissehingamise mustreid ilma sekkumise või manipuleerimiseta teadlikult jälgima, hakkame sügavamalt mõistma, kuidas on hingamine seotud meie sisemaailma ja eluga.

Nagu kirjutab hingamistöö teerajaja Ilse Middendorf, “Teadlikkus hingetõmmete mustrist hõlmab nii füüsilist kogemust kui ka meie tõelist olemust, viisi, kuidas me oma elujõu välismaailmas laiali laotame. Just hingamine, millel lubame omatahtsi tulla ja minna, annab jõudu meie eluprotsesside põhirütmidele.”

Teadlik hingamine ei loo mitte ainult kindlat alust kõigile muudele hingamistöö vormidele, vaid on ka iseendast transformatsiooniline. Teadlik hingamine aitab luua sisemist vaikust ja kohalolekut. See aitab meil ka olla iseenda juures kohal ilma hinnangute või analüüsita. Teadvustades, kuidas me tegelikult ühel või teisel hetkel hingame, tajudes ja tundes, kuidas hingamine kujundab meie emotsioone ja suhtumisviise ning sise- ja välispingeid, ja kuidas need omakorda hingamist kujundavad, vabastame oma keha ja aju tarkuse esile kutsuma õhkõrnu heasuunalisi muutusi ilma ego sekkumiseta.

Kui eksperimenteerite järgneva hingamisteadlikkuse praktikaga, eriti alguses, tehke seda vaikses olukorras ja piirduge umbes 15–20 minutiga. Saades rohkem kogemusi oma hingamise lühiajalise jälgimisega vaikses olukorras, märkate, kuidas muutute spontaalselt teadlikumaks oma hingamisest ka muul ajal kogu päeva jooksul, kui see on tõeliselt oluline – näiteks sattudes stressiolukorda. Just sellistes olukordades oma hingamisest teadlik olemine, oskus jälgida oma hingamist ja vaadelda, kuidas see on seotud teie mõtete, emotsioonide, liigutuste ja asenditega muudab järk-järgult iseendast teie stressi- ja muude probleemide lahendusviise.

Istuge nüüd vaikselt toolile või, rätsepaistmes, padjale, sulgege silmad, pange käed kokku ja sülle või asetage peopesad põlvedele ja lihtsalt tunnetage end istumas ja hingamas. Lubage elustuda kogu keha tunnetusel. Kasutades teadlikkust oma aistingutest, võimet kuulata sissepoole, märgake, kuidas keha avaldab raskust toolile või padjale, naha kihelemist, keha kuju ja vormi, mis tahes lihaspingeid jne – kõike korraga.

Jõudes tunnetuslikult isenda sügava üleüldise tajumiseni, märgake, mis teie kehas sissehingamise ja väljahingamise ajal liigub. Tajuge, kuidas õhk liigub ninna ja sealt välja ja kõiki muid hingamisega seotud aistinguid. Kui kerkivad üles mõtted, tunded või hinnangud, kuidas tuleks hingata paremini, lihtsalt teadvustage neid ja lubage neil kohe minna. Ärge neid edasi mõelge ega nende mõjul kuidagi käituge. Ärge püüdke oma hingamist korrigeerida. Lihtsalt jälgige ja tunnetage ni palju, kui suudate, oma hingamist läbi kõigi sisemiste aistingute, liigutuste ja kehatuksete.

Kui olete valmis, lõpetage igasugune pingutamine ja lihtsalt nautige isennast istumas ja hingamas. Kas hakkate nüüd tajuma end hingava olendina?

Kui olete lõpetanud, lihtsalt tõuske püsti ja jätkake päevatoimetusi. Ülejäänud ajal kogu päeva jooksul keskenduge iseendale iga paari tunni järel ja märgake, kuidas te hingate. Lihtsalt tunnetage ja jälgige. Ärge püüdke oma hingamist muuta.

Saades teadlikumaks selles, kuidas te erinevates tingimustes hingate, kuidas näiteks hingamine stressiolukorras kiireneb ning kuidas ja kus see pingestub, või kuidas te erinevates emotsionaalsetes seisundites sageli ebateadlikult hinge kinni hoiate, hakkab teadlikkuse valgus iseendast teie hingamist turvalisel, tervislikul ja loomulikul viisil muutma.

Autoriõigus 2004-2010: Dennis Lewis. Seda katkendit raamatust Free Your Breath, Free Your Life (Shambhala Publications, (peatükk 1, “Meetodid hingamisega töötamiseks”) ei või mingil viisil taasesitada ilma autori või kirjastaja kirjaliku loata.

Loe ingliskeelset originaalartiklit.

Tõlkija Reet Karro, kellel on artikli avaldamiseks eesti keeles Dennis Lewise kirjalik luba.